Kierunek REŻYSERSKO-SCENOPISARSKI

warsztaty_rezyserskie_chalewicz

 

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 Rekrutację na rok 2020/2021 zaczynamy online od 1 maja 2020! więcej informacji

Zajęcia w dużej mierze mają charakter praktyczny, prowadzone są przez doświadczonych i czynnych zawodowo reżyserów oraz scenarzystów. W trakcie nauki słuchacze poznają wszystkie etapy tworzenia filmu – od pomysłu przez napisanie scenariusza do pracy na planie. Nasi reżyserzy uczą się również sztuki operatorskiej i poznają praktycznie zasady montażu nieliniowego. Na planach filmów realizowanych w szkole studenci weryfikują w praktyce zdobytą podczas zajęć wiedzę.

 

Nauka w wymiarze 530 godzin szkoleniowych, czterech plenerów artystycznych i praktyk kończy się obroną pracy dyplomowej i prezentacją etiudy filmowej. Część zajęć z produkcji filmowej odbywa się w studiach telewizji TVN

Mamy umowę o współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych na mocy której nasi studenci mogą korzystać z największego studia z blue boxem w Polsce.

 

Pracownia dyplomowa prowadzona jest od 2 semestru I roku. Słuchacz wybiera swojego opiekuna pracy dyplomowej i przez 1,5 roku pracuje z nim rozwijając swój warsztat i realizują etiudę dyplomową. Prace dyplomowe mogą powstawać we współpracy z operatorami ze specjalności operatorsko-montażowej. Dyplom naszej Szkoły potwierdza zdobycie wykształcenia i nabycie kwalifikacji do wykonywania danego zawodu.

 

Nasi WYKŁADOWCY to czynni zawodowo specjaliści w swojej dziedzinie, to najlepsi dydaktycy i pasjonaci. Są absolwentami: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi; Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego; Włoskiego Instytutu Fotografii w Rzymie.

 

Nasza Szkoła istnieje od 13 lat i jest wpisana do ewidencji szkół prowadzonej przez Prezydenta Miasta Krakowa pod numerem 43203-7-166 i funkcjonuje jako dwuletnia szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie (w myśl Prawa oświatowego z dnia 11 stycznia 2017 roku).

Absolwenci tego kierunku reżyserowali na planach filmowych m.in. Cezarego Pazurę, Tomasza Kota, Sebastiana Fabjańskiego czy Edwarda Linde-Lubaszenko. A ich filmy brały udział w konkursach m.in. w Cannes, czy Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


Więcej informacji w zakładce O NAS.

W ramach opłaty czesnego nasi Studenci mogą korzystać ze sprzętu szkolnego (kamery, aparaty, obiektywy, statywy, sprzęt oświetleniowy, montażownia etc.) oraz studia foto na użytek własnej działalności artystycznej.

Warunki przyjęcia do szkoły:

 

Przy podpisywaniu umowy edukacyjnej należy złożyć:

  • świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej
  • CV
  • dwa zdjęcia

 

Zgłoszenia:

ul. Kapucyńska 3/3, 31-113 Kraków

tel. 12 430 05 20 (Obecnie szkoła działa zdalnie, także wszystkie pytania i zgłoszenia prosimy kierować drogą mailową)

e-mail: szkola@ksfilm.pl

 

Opłata za semestr – 3700 zł (istnieje możliwość opłaty czesnego w miesięcznych ratach np. 1 semestr = 5 rat x 770 zł).

 

Każdy student, może dowolnie kształtować swój profil nauczania, rozszerzając program o przedmioty z innych kierunków.

Przedmiot 1 semestr 2 semestr 3 semestr 4 semestr WYKŁADOWCA
Ilość godz. Ilość godz. Ilość godz. Ilość godz.
język filmu 8 12 10 10 Cezary Nowicki
historia filmu 10 10 10 10 Michał Lesiak
reżyseria – warsztaty 8 20 12 16 Ewa Kałat i Cezary Nowicki
od scenariusza do filmu 12 16 Norbert Rudaś
praca z aktorem  –  – 12 12 Stanisław Zajączkowski
fotografia reportażowa 16 16 Eva Hajduk
warsztaty filmu reklamowego  8 Łukasz Opaliński
światło w filmie 16 Arkadiusz Krzyształowski
produkcja filmowa 12 4 Agnieszka Sznajder
dramaturgia 6 6 Jacek Porzycki
podstawy sztuki operatorskiej 16 12  –  – Ewa Kałat/Łukasz Opaliński/Arkadiusz Krzyształowski
podstawy fotografii 4  –  –  – Katarzyna Niwińska
fotografia studyjna 16  –  –  – Arkadiusz Sędek
prawo autorskie  4  –  – Jan Kurdziel
warsztaty montażu nieliniowego 16 16 Adrian Łapczyński//Lena Domagała
udźwiękowienie w filmie 8 Krzysztof Suchodolski
elementarz filmowca 32 16 Daniel Światły
pracownia filmowa 18 12 Daniel Światły
wideo marketing 16 Oscar Rak
pracownia dyplomowa 8 20 22 indywidualny wybór
plenery artystyczne 16  16  16 16
suma godzin 146 140 148 124
Stanisław Zajączkowski

Stanisław Zajączkowski

warsztaty reżyserskie, praca z aktorem, realizacja obrazu tv

Absolwent Wydziału Reżyserii oraz Wydziału Organizacji Produkcji PWSTiTv w Łodzi. 17 lat wykładał na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przez ponad 40 lat pracy zawodowej realizował i reżyserował rozmaite gatunki telewizyjne: publicystyka, reportaże, transmisje widowisk artystycznych i ważnych wydarzeń (większość wizyt Jana Pawła II w Polsce), spektakle teatru tv (blisko 200 realizacji!). W ostatnim czasie pracował przy filmie „Mała matura”  w reżyserii Janusza Majewskiego, zagrał też samego siebie (czyli znanego realizatora telewizyjnego) w filmie „Czerwony pająk” Marcina Koszałki.

Daniel Światły

Daniel Światły

scenariusze, scenopisy - warsztaty, storyboardy, pracownia dyplomowa

Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, doktorant na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor nagradzanych filmów dokumentalnych, np. „Dziennika zapowiedzianej śmierci” i „Kochaj mnie” – za ujawnienie niedocenianych możliwości dokumentu, za wniknięcie w prosty i dyskretny sposób w głębię samotności człowieka wobec milczenia bliskich. Autor scenariuszy do programów i seriali telewizyjnych, a także filmów promocyjnych. Na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTv i T w Łodzi prowadził zajęcia z reżyserii filmu dokumentalnego i był opiekunem artystycznym etiud filmowych studentów. W 2018 roku zrealizował film „Nieskończoność jest na 50 metrach”, za który otrzymał m.in. nagrodę Srebrnej Enigmy za: „ukazanie, jak ważna bywa forma adekwatna do opowiadanej treści”.

Krzysztof Ridan

Krzysztof Ridan

udźwiękowienie w filmie

Absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Na stałe współpracuje z TVP Kraków realizując i montując dźwięk przy programach telewizyjnych i filmach dokumentalnych. Ostatnio udźwiękawiał film dokumentalny „Więzi” w który znalazł się na oskarowej short liście w kategorii Short Documentary Subject. Jest właścicielem firmy zgniataczdzwiekow.com.

Adrian Łapczyński

Adrian Łapczyński

warsztaty montażowe, after effects, color grading
W 2008 roku swoim debiutem w branży zdobył nagrodę filmową Prezydenta RP, od tego czasu do swojej kolekcji dołożył blisko 40 wyróżnień  i nagród filmowych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Właściciel i założyciel CreativeStudio.com.pl – dynamicznie rozwijającej się agencji reklamowej specjalizującej się w produkcji filmowej. Poza pracą w filmie rozwija również swoją drugą firmę www.epicvr.plagencję tworzącą filmy 360 i aplikacje VR … ➡
Ewa Kałat

Ewa Kałat

warsztaty operatorskie

Pracuje jako operator przy najróżniejszych formach filmowych. Zrealizowała m.in. 2 sezony programu „Małopolski szlak kulinarny” emitowanego przez TVP Kraków, pracowała przy kinowym filmie „Pilecki”, jej autorska etiuda „Pozna pewnego… Pana” zdobyła Grand Prix festiwalu filmów „Po godzinach”, współpracuje z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie przy spektaklu „Hamlet” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego oraz spektaklu „Królestwo” według scenariusza Larsa von Triera i Nielsa Vørsela w reżyserii Remigiusza Brzyka.
Była operatorem w debiutanckim filmie Łukasza Gabryelskiego „Enduring Freedom”.

Eva Hajduk

Eva Hajduk

fotografia reporterska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiowała także na PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej ze specjalnością Fotografia (absolutorium).  Finalistka wielu konkursów fotograficznych, publikowała m.in. w: National Geographic Traveler, Dziennik Polski, Jaskinie, MMS Komandos, Sportowy Styl. Interesuje się m.in. tematyką społeczną – jedna z jej ostatnich wystaw „Matki” została zauważona przez media, czego dowodem są liczne audycje i artykuły. W 2019 r. otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Arkadiusz Sędek

Arkadiusz Sędek

studio foto

Fotograf, pedagog, doktor sztuki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i absolwent Włoskiego Instytutu Fotografii w Rzymie, współpracował z mediolańskimi agencjami mody: „Elite”, „The Luxe”, „Why-not”. Wykładał fotografię mody w Szkole Policealnej „Most” w Nettuno i w „John Casablancas” School w Rzymie. Obecnie uczy fotografii studentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Lena Domagała

Lena Domagała

warsztaty montażowe

Absolwentka montażu na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. W Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie prowadzi Studio reportażu filmowego, zajęcia dla młodzieży szkolnej.

Andrzej Duda

Andrzej Duda

scenariusze, reżyseria reklamowa

Absolwent dziennikarstwa na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez 9 lat związany z telewizją TVN. Pracował również przy SOPOT FESTIVAL 2005. W latach 2005-2008 twórca programu „Szymon Majewski Show”. Współpracował z telewizjami: TVP2, Discovery Channel, a także: Polsat, TTV i inne.

W roku 2009 otrzymał Stypendium Scenariuszowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego „BIGBITOWCY”. Jest także twórcą kilkunastu teledysków, kilkudziesięciu spotów reklamowych (scenariusz i reżyseria), emitowanych we wszystkich polskich stacjach telewizyjnych, a także m.in. w BBC World czy CNN International, oraz kilkuset materiałów promocyjnych (scenariusz lub reżyseria) dla różnego rodzaju firm, organizacji i instytucji.

Ponadto jest pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Filmów PO GODZINACH… ➡

Agnieszka Sznajder

Agnieszka Sznajder

produkcja filmowa

Absolwentka Organizacji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Przez kilkanaście lat pracowała w TVP Kraków, a następnie w TVN, gdzie była kierownikiem produkcji wszystkich form telewizyjnych od felietonów, filmów dokumentalnych po teatry telewizji, programy rozrywkowe i seriale. Miała przyjemność pracować przy produkcjach m.in. takich twórców jak: Jerzy Stuhr, Jerzy Grzegorzewski, Barbara Sass.

Jacek Porzycki

Jacek Porzycki

dramaturgia, adaptacje

Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (literaturoznawstwo, studia doktoranckie). Współpracował z Telewizją Polską   S. A. oraz z „Impresariatem Filmowym Stars” (opiekun planu). Ukończył kurs „Wideo uczestniczące” – Participatory Video (Wielka Brytania), jest członkiem „Stowarzyszenia Pracownia Filmowa Cotopaxi”. Brał udział w wielu warsztatach aktorskich (między innymi z A. Seniuk, A. Barcisiem, Z. Zapasiewiczem i A. Hanuszkiewiczem). Interesuje się współczesną dramaturgią oraz zastosowaniem nowych środków wyrazu, form i metod (głównie Digital storytelling i Participatory Video) w szeroko pojętej przestrzeni audiowizualności. Współpracuje z Telewizją OX.pl, w której prowadzi między innymi takie formaty jak „Gość OX.pl” oraz „Koncert Życzeń Stela”.

Oscar Rak

Oscar Rak

marketing internetowy, wideo marketing

Ekspert w dziedzinie wideo marketingu i komunikacji audiowizualnej, który zdobywał wiedzę na Katowickiej Szkole Filmowej oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obecnie spełnia się w roli wykładowcy w Krakowskiej Szkole Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa, prowadzi Cowork Mrowisko oraz fundację Karmimy Wiedzą. Po godzinach poświęca się blogowi oscarrak.pl, którego zadaniem jest pomoc twórcom internetowym. Pracował z takimi klientami jak: Tesco Polska, Microsoft, Aecom, Idea Bank, Miasto Wisła czy Ardagh Group. Prywatnie uwielbia bawić się w MacGyvera i tworzyć coś z niczego!

Arkadiusz Krzyształowski

Arkadiusz Krzyształowski

fotografia, warsztaty operatorskie

Filmowiec i Fotograf specjalizujący się w portrecie artystycznym. Reżyserował filmy krótkometrażowe. Od 7 lat prowadzi kursy i warsztaty fotografii i filmu. Uczył się w Krakowskiej Szkole Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa na wydziale operatorskim i na WRiTV w Katowicach na kierunku Realizacja obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia. Obecnie Arek Alvein rozwija swoją markę fotograficzną Alvein Photography. W styczniu tego roku miał miejsce wernisaż poświęcony zdjęć Arka, pt.”Światy nieRzeczywiste”.

Katarzyna Niwińska

Katarzyna Niwińska

fotografia kreacyjna, grafika

Jest absolwentką Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa na kierunku Fotografia. W 2011 roku obroniła prace dyplomową pt. „Dorian” (inspirowana powieścią Oskara Wilda „Portret Doriana Graya”) doczekała się wystawy w Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17 w Krakowie oraz w Galerii Destillarta w Norymberdze. Zajmuje się fotografią mody i portretu. Jej zdjęcia są publikowane wyróżnianie przez magazyny modowe na całym świecie.

W 2016 znalazła się wraz z Annie Leibovitz, Timem Walkerem oraz Mario Testino na liście 500 najpopularniejszych fotografów w sieci. www.katherineanne.bci.pl www.facebook.com/KatherineAnnePhotography

Michał Lesiak

Michał Lesiak

historia filmu

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przygotowuje rozprawę doktorska poświęcona twórczości Francisa Forda Coppoli w kontekście przemian w systemie produkcji i dystrybucji w kinie amerykańskim. Współzałożyciel i redaktor czasopisma o tematyce audiowizualnej „EKRANy”. Autor publikacji o tematyce historyczno-filmowej w monografiach zbiorowych oraz w czasopismach kulturoznawczych.

Cezary Nowicki

Cezary Nowicki

język filmu, warsztaty reżyserskie, pracownia dyplomowa

Absolwent Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był dyrektorem artystycznym telewizji Wisła (poprzedniczka stacji TVN). Pracował przy niemal każdej formie filmowej; od filmów dokumentalnych, przez teatry telewizji po seriale, dzięki czemu miał okazje reżyserować takich aktorów jak: Jerzy Trela, Marek Kondrat, Jerzy Radziwiłowicz, Krzysztof Globisz, Bożena Dykiel.

Łukasz Opaliński

Łukasz Opaliński

warsztaty operatorskie, pracownia dyplomowa

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa. Właściciel firmy Apertura Studio specjalizującej się w fotografii produktowej. Pracuje jako operator filmowy i fotograf. Przed prowadzoną przez niego kamerą stali m.in. Tomasz Kot oraz Edward Linde-Lubaszenko.

Małgorzata Pióro

Małgorzata Pióro

fotografia kreatywna

Z pasją, entuzjazmem i niekończącą się energią dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc FOTOwyprawy w różne rejony świata – m.in. do Gruzji, Azerbejdżanu, Indii, Iranu, Pakistanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Petersburga. Zwyciężczyni konkursu Travel Photographer of The Year 2011 w kategorii „Egzotyka – Portfolio”. Trener metody „Biegun” Marka Kamińskiego. W wrześniu 2015 r. została inspirującym fotografem Szerokiego kadru. Prowadzi autorskie warsztaty Sztuka Patrzenia w Londynie, Dublinie i Lwowie, a także szkolenia FOTOcoachingu, który wykłada na studiach podyplomowych na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

 

© 2016 Krakowska Szkoła Filmowa im. Wojciecha Jerzego Hasa