Kierunek OPERATORSKO-MONTAŻOWY

2

 

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 Rekrutację na rok 2020/2021 zaczynamy online od 1 maja 2020! więcej informacji

Zajęcia mają w większości charakter praktyczny i prowadzone są przez doświadczonych i czynnych zawodowo twórców. W trakcie nauki słuchacze poznają wszystkie etapy tworzenia filmu – od napisania własnego scenariusza poprzez opanowanie kadru nieruchomego po sztukę operatorską i montaż gotowego materiału, a także założenia podstaw produkcji filmowych, bowiem mają możliwość wzięcia udziału w realizacji filmów.

 

Nauka w wymiarze 530 godzin szkoleniowych, czterech plenerów artystycznych i praktyk kończy się obroną pracy dyplomowej i prezentacją etiudy filmowej. Część zajęć z produkcji filmowej odbywa się w studiach telewizji TVN

Pracownia dyplomowa prowadzona jest od 2 semestru I roku. Słuchacz wybiera swojego opiekuna pracy dyplomowej i przez 1,5 roku pracuje z nim rozwijając swój warsztat i realizują etiudę dyplomową. Prace dyplomowe mogą powstawać we współpracy z reżyserami ze specjalności reżysersko-scenopisarskiej. Dyplom naszej Szkoły potwierdza zdobycie wykształcenia i nabycie kwalifikacji do wykonywania danego zawodu.

 

Nasi WYKŁADOWCY to czynni zawodowo specjaliści w swojej dziedzinie, to najlepsi dydaktycy i pasjonaci. Są absolwentami: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi; Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego; Włoskiego Instytutu Fotografii w Rzymie; Akademii Filmowej w Pradze (FAMU).

 

Nasza Szkoła istnieje od 12 lat i jest wpisana do ewidencji szkół prowadzonej przez Prezydenta Miasta Krakowa pod numerem 43203-7-166 i funkcjonuje jako dwuletnia szkoła policealna dla osób posiadających wykształcenie średnie (w myśl Prawa oświatowego z dnia 11 stycznia 2017 roku). Przedmiotami działalności Szkoły jest kształcenie w zawodach filmowych i fotograficznych.

 

Absolwenci tego kierunku pracowali przy produkcjach filmowych wszystkiego rodzaju np. przy kinowych filmach fabularnych m.in. „Juliusz”, „Kobiety Mafii”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Wilkołak”, a ich samodzielne produkcje wyświetlane były na Festiwalu w Sundance czy też na Krakowskim Festiwalu Filmowy.

 

Więcej informacji można znaleźć w zakładce O NAS.

W ramach opłaty czesnego nasi Studenci mogą korzystać ze sprzętu szkolnego (kamer, apartów, obiektywów, statywów, oświetlenia, montażowni etc.) oraz studia foto na użytek własnej działalności

Warunki przyjęcia do szkoły:

 

Przy podpisywaniu umowy edukacyjnej należy złożyć:

  • świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej
  • CV
  • dwa zdjęcia

 

Zgłoszenia:

ul. Kapucyńska 3/3, 31-113 Kraków

tel. 12 430 05 20 (Obecnie szkoła działa zdalnie, także wszystkie pytania i zgłoszenia prosimy kierować drogą mailową)

e-mail: szkola@ksfilm.pl

Opłata za semestr – 3800 zł (istnieje możliwość spłaty czesnego w miesięcznych ratach np. 1 semestr = 5 rat x 790 zł).

 

Każdy student, może dowolnie kształtować swój profil nauczania, rozszerzając program o przedmioty z innych kierunków.

PROGRAM
PRZEDMIOT 1 SEMESTR 2 SEMESTR 3 SEMESTR 4 SEMESTR WYKŁADOWCA
ILOŚĆ GODZ. ILOŚĆ GODZ. ILOŚĆ GODZ. ILOŚĆ GODZ.
język filmu 12 12 12 12 Cezary Nowicki
historia filmu 10 10 10 10 Michał Lesiak
produkcja filmowa 12 4 Agnieszka Sznajder
udźwiękowienie filmu 8 Krzysztof Suchodolski
podstawy foto 4 Katarzyna Niwińska
warsztaty filmu reklamowego 8 Łukasz Opaliński
warsztaty operatorskie 8 20  –  – Ewa Kałat i Cezary Nowicki
warsztaty montażowe  12 10 16 16 Lena Domagała/Adrian Łapczyński
color grading 10 Adrian Łapczyński
after effects 6 6 Adrian Łapczyński
fotografia studyjna 16 Arkadiusz Sędek
od scenariusza do filmu 16 16 Norbert Rudaś
podstawy sztuki operatorskiej 16 12 16 16 Ewa Kałat
fotografia reportażowa 16 16 Eva Hajduk
pracownia filmowa  –  –  32  16 Daniel Światły
prawo autorskie 4 Jan Kurdziel
elementarz filmowca 32 32 Daniel Światły
światło w filmie 12 Arkadiusz Krzyształowski
wideo marketing 16 Oscar Rak
pracownia dyplomowa 8 12 22 indywidualny wybór
plener artystyczny 16 16 16 16
suma godzin 130 170 170 144
Stanisław Zajączkowski

Stanisław Zajączkowski

warsztaty reżyserskie, praca z aktorem, realizacja obrazu tv

Absolwent Wydziału Reżyserii oraz Wydziału Organizacji Produkcji PWSTiTv w Łodzi. 17 lat wykładał na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Przez ponad 40 lat pracy zawodowej realizował i reżyserował rozmaite gatunki telewizyjne: publicystyka, reportaże, transmisje widowisk artystycznych i ważnych wydarzeń (większość wizyt Jana Pawła II w Polsce), spektakle teatru tv (blisko 200 realizacji!). W ostatnim czasie pracował przy filmie „Mała matura”  w reżyserii Janusza Majewskiego, zagrał też samego siebie (czyli znanego realizatora telewizyjnego) w filmie „Czerwony pająk” Marcina Koszałki.

Daniel Światły

Daniel Światły

scenariusze, scenopisy - warsztaty, storyboardy, pracownia dyplomowa

Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, doktorant na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor nagradzanych filmów dokumentalnych, np. „Dziennika zapowiedzianej śmierci” i „Kochaj mnie” – za ujawnienie niedocenianych możliwości dokumentu, za wniknięcie w prosty i dyskretny sposób w głębię samotności człowieka wobec milczenia bliskich. Autor scenariuszy do programów i seriali telewizyjnych, a także filmów promocyjnych. Na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTv i T w Łodzi prowadził zajęcia z reżyserii filmu dokumentalnego i był opiekunem artystycznym etiud filmowych studentów. W 2018 roku zrealizował film „Nieskończoność jest na 50 metrach”, za który otrzymał m.in. nagrodę Srebrnej Enigmy za: „ukazanie, jak ważna bywa forma adekwatna do opowiadanej treści”.

Krzysztof Ridan

Krzysztof Ridan

udźwiękowienie w filmie

Absolwent Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Na stałe współpracuje z TVP Kraków realizując i montując dźwięk przy programach telewizyjnych i filmach dokumentalnych. Ostatnio udźwiękawiał film dokumentalny „Więzi” w który znalazł się na oskarowej short liście w kategorii Short Documentary Subject. Jest właścicielem firmy zgniataczdzwiekow.com.

Adrian Łapczyński

Adrian Łapczyński

warsztaty montażowe, after effects, color grading
W 2008 roku swoim debiutem w branży zdobył nagrodę filmową Prezydenta RP, od tego czasu do swojej kolekcji dołożył blisko 40 wyróżnień  i nagród filmowych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Właściciel i założyciel CreativeStudio.com.pl – dynamicznie rozwijającej się agencji reklamowej specjalizującej się w produkcji filmowej. Poza pracą w filmie rozwija również swoją drugą firmę www.epicvr.plagencję tworzącą filmy 360 i aplikacje VR … ➡
Ewa Kałat

Ewa Kałat

warsztaty operatorskie

Pracuje jako operator przy najróżniejszych formach filmowych. Zrealizowała m.in. 2 sezony programu „Małopolski szlak kulinarny” emitowanego przez TVP Kraków, pracowała przy kinowym filmie „Pilecki”, jej autorska etiuda „Pozna pewnego… Pana” zdobyła Grand Prix festiwalu filmów „Po godzinach”, współpracuje z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie przy spektaklu „Hamlet” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego oraz spektaklu „Królestwo” według scenariusza Larsa von Triera i Nielsa Vørsela w reżyserii Remigiusza Brzyka.
Była operatorem w debiutanckim filmie Łukasza Gabryelskiego „Enduring Freedom”.

Eva Hajduk

Eva Hajduk

fotografia reporterska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiowała także na PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej ze specjalnością Fotografia (absolutorium).  Finalistka wielu konkursów fotograficznych, publikowała m.in. w: National Geographic Traveler, Dziennik Polski, Jaskinie, MMS Komandos, Sportowy Styl. Interesuje się m.in. tematyką społeczną – jedna z jej ostatnich wystaw „Matki” została zauważona przez media, czego dowodem są liczne audycje i artykuły. W 2019 r. otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Arkadiusz Sędek

Arkadiusz Sędek

studio foto

Fotograf, pedagog, doktor sztuki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i absolwent Włoskiego Instytutu Fotografii w Rzymie, współpracował z mediolańskimi agencjami mody: „Elite”, „The Luxe”, „Why-not”. Wykładał fotografię mody w Szkole Policealnej „Most” w Nettuno i w „John Casablancas” School w Rzymie. Obecnie uczy fotografii studentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Lena Domagała

Lena Domagała

warsztaty montażowe

Absolwentka montażu na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. W Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie prowadzi Studio reportażu filmowego, zajęcia dla młodzieży szkolnej.

Andrzej Duda

Andrzej Duda

scenariusze, reżyseria reklamowa

Absolwent dziennikarstwa na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez 9 lat związany z telewizją TVN. Pracował również przy SOPOT FESTIVAL 2005. W latach 2005-2008 twórca programu „Szymon Majewski Show”. Współpracował z telewizjami: TVP2, Discovery Channel, a także: Polsat, TTV i inne.

W roku 2009 otrzymał Stypendium Scenariuszowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego „BIGBITOWCY”. Jest także twórcą kilkunastu teledysków, kilkudziesięciu spotów reklamowych (scenariusz i reżyseria), emitowanych we wszystkich polskich stacjach telewizyjnych, a także m.in. w BBC World czy CNN International, oraz kilkuset materiałów promocyjnych (scenariusz lub reżyseria) dla różnego rodzaju firm, organizacji i instytucji.

Ponadto jest pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Filmów PO GODZINACH… ➡

Agnieszka Sznajder

Agnieszka Sznajder

produkcja filmowa

Absolwentka Organizacji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Przez kilkanaście lat pracowała w TVP Kraków, a następnie w TVN, gdzie była kierownikiem produkcji wszystkich form telewizyjnych od felietonów, filmów dokumentalnych po teatry telewizji, programy rozrywkowe i seriale. Miała przyjemność pracować przy produkcjach m.in. takich twórców jak: Jerzy Stuhr, Jerzy Grzegorzewski, Barbara Sass.

Jacek Porzycki

Jacek Porzycki

dramaturgia, adaptacje

Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (literaturoznawstwo, studia doktoranckie). Współpracował z Telewizją Polską   S. A. oraz z „Impresariatem Filmowym Stars” (opiekun planu). Ukończył kurs „Wideo uczestniczące” – Participatory Video (Wielka Brytania), jest członkiem „Stowarzyszenia Pracownia Filmowa Cotopaxi”. Brał udział w wielu warsztatach aktorskich (między innymi z A. Seniuk, A. Barcisiem, Z. Zapasiewiczem i A. Hanuszkiewiczem). Interesuje się współczesną dramaturgią oraz zastosowaniem nowych środków wyrazu, form i metod (głównie Digital storytelling i Participatory Video) w szeroko pojętej przestrzeni audiowizualności. Współpracuje z Telewizją OX.pl, w której prowadzi między innymi takie formaty jak „Gość OX.pl” oraz „Koncert Życzeń Stela”.

Oscar Rak

Oscar Rak

marketing internetowy, wideo marketing

Ekspert w dziedzinie wideo marketingu i komunikacji audiowizualnej, który zdobywał wiedzę na Katowickiej Szkole Filmowej oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obecnie spełnia się w roli wykładowcy w Krakowskiej Szkole Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa, prowadzi Cowork Mrowisko oraz fundację Karmimy Wiedzą. Po godzinach poświęca się blogowi oscarrak.pl, którego zadaniem jest pomoc twórcom internetowym. Pracował z takimi klientami jak: Tesco Polska, Microsoft, Aecom, Idea Bank, Miasto Wisła czy Ardagh Group. Prywatnie uwielbia bawić się w MacGyvera i tworzyć coś z niczego!

Arkadiusz Krzyształowski

Arkadiusz Krzyształowski

fotografia, warsztaty operatorskie

Filmowiec i Fotograf specjalizujący się w portrecie artystycznym. Reżyserował filmy krótkometrażowe. Od 7 lat prowadzi kursy i warsztaty fotografii i filmu. Uczył się w Krakowskiej Szkole Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa na wydziale operatorskim i na WRiTV w Katowicach na kierunku Realizacja obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia. Obecnie Arek Alvein rozwija swoją markę fotograficzną Alvein Photography. W styczniu tego roku miał miejsce wernisaż poświęcony zdjęć Arka, pt.”Światy nieRzeczywiste”.

Katarzyna Niwińska

Katarzyna Niwińska

fotografia kreacyjna, grafika

Jest absolwentką Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa na kierunku Fotografia. W 2011 roku obroniła prace dyplomową pt. „Dorian” (inspirowana powieścią Oskara Wilda „Portret Doriana Graya”) doczekała się wystawy w Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17 w Krakowie oraz w Galerii Destillarta w Norymberdze. Zajmuje się fotografią mody i portretu. Jej zdjęcia są publikowane wyróżnianie przez magazyny modowe na całym świecie.

W 2016 znalazła się wraz z Annie Leibovitz, Timem Walkerem oraz Mario Testino na liście 500 najpopularniejszych fotografów w sieci. www.katherineanne.bci.pl www.facebook.com/KatherineAnnePhotography

Michał Lesiak

Michał Lesiak

historia filmu

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przygotowuje rozprawę doktorska poświęcona twórczości Francisa Forda Coppoli w kontekście przemian w systemie produkcji i dystrybucji w kinie amerykańskim. Współzałożyciel i redaktor czasopisma o tematyce audiowizualnej „EKRANy”. Autor publikacji o tematyce historyczno-filmowej w monografiach zbiorowych oraz w czasopismach kulturoznawczych.

Cezary Nowicki

Cezary Nowicki

język filmu, warsztaty reżyserskie, pracownia dyplomowa

Absolwent Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był dyrektorem artystycznym telewizji Wisła (poprzedniczka stacji TVN). Pracował przy niemal każdej formie filmowej; od filmów dokumentalnych, przez teatry telewizji po seriale, dzięki czemu miał okazje reżyserować takich aktorów jak: Jerzy Trela, Marek Kondrat, Jerzy Radziwiłowicz, Krzysztof Globisz, Bożena Dykiel.

Łukasz Opaliński

Łukasz Opaliński

warsztaty operatorskie, pracownia dyplomowa

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiej Szkoły Filmowej im. Wojciecha Jerzego Hasa. Właściciel firmy Apertura Studio specjalizującej się w fotografii produktowej. Pracuje jako operator filmowy i fotograf. Przed prowadzoną przez niego kamerą stali m.in. Tomasz Kot oraz Edward Linde-Lubaszenko.

 

© 2016 Krakowska Szkoła Filmowa im. Wojciecha Jerzego Hasa