Kierunek SCENARIOPISARSTWO

Fot. Andrzej Kozerski

Fot. Andrzej Kozerski

 

Celem zajęć jest nauka podstaw tworzenia tekstów dla telewizji i filmu oraz praca nad scenariuszem pierwszych odcinków serialu telewizyjnego.

Zaczniemy od poszukiwania inspiracji do twórczego pisania. Po wstępnej selekcji pomysłów, zajmiemy się ich rozwojem. Znajdziemy interesującego bohatera lub takiego wymyślimy! Następnie popracujemy nad strukturą tekstu i konstrukcją opowiadania. Przyjrzymy się technice budowania scen i sekwencji. Zastanowimy się nad artystycznymi walorami projektu oraz możliwymi interpretacjami.

Utworzymy pokój pisarzy.

Popracujemy także indywidualnie więc dajemy sobie szansę na znalezienie i wypracowanie własnego języka wizualnego.

Przy okazji sporządzania notatek na marginesach będziemy rozmawiać o najważniejszych dziełach z historii filmu i sztuki.

W trakcie zajęć omówimy:

  • Konwencje. Gatunki. Charakterystykę narracji filmowej.
  • Konstrukcję wielowymiarowych postaci i potencjalnych konfliktów.
  • Techniki zapisu scenariusza.
  • Konstruowanie scen oraz ich układu w scenariuszu.
  • Dialogi.
  • Tematy i pomysły na film.
  • Zaczniemy też robić biblię formatu dla serialu.

Przede wszystkim jednak będziemy pisać. Pisać. Pisać. I jeszcze raz pisać. Wspólnie – sceny i wątki dla serialu. Indywidualnie zaś popracujemy nad własnymi projektami, zarówno fabularnymi jak i dokumentalnymi.

Będziemy patrzeć, jak teksty nabierają życia. Dorastają. Mądrzeją. Pięknieją. Jak pojedyncze słowa wpływają na niuanse. Znaczenia. Jak teksty się metaforyzują. Wyobrażają. Wizualizują. Jak nabierasz ochoty, by je zobaczyć na ekranie. A będzie taka możliwość – sceny, dialogi, a nawet całe etiudy możesz nakręcić z naszymi studentami reżyserii, operatorstwa i montażu. Nie będziesz więc pisać do szuflady. Nie ma lepszej nauki dla scenarzysty, niż pracować z grupą innych twórców, by przenieść tekst na ekran.

Swój tekst przeczytasz także z aktorami.

 

Zajęcia co dwa tygodnie, sobota i niedziela od 10:00 do 17:00 z godzinną przerwą między 13:00 a 14:00. Łącznie 336 godzin.

 

Nasi WYKŁADOWCY to czynni zawodowo specjaliści w swojej dziedzinie, to najlepsi dydaktycy i pasjonaci. Są absolwentami: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi; Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego;Włoskiego Instytutu Fotografii w Rzymie.

Warunki przyjęcia do szkoły:

Przy podpisywaniu umowy edukacyjnej należy złożyć:

  • świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej
  • dwa zdjęcia

Zgłoszenia:

ul. Kapucyńska 3/3, 31-113 Kraków

tel. 12 430 05 20

e-mail: szkola@ksfilm.pl

 

Opłata za semestr – 3900 zł (istnieje możliwość opłaty czesnego w miesięcznych ratach np. 1 semestr = 5 rat x 795 zł).

Odpowiedzi na kilka nurtujących Cię pytań pewnie znajdziesz na stronie o nas: www.ksfilm.pl/o-nas/

 

© 2016 Krakowska Szkoła Filmowa im. Wojciecha Jerzego Hasa