Andrzej Duda

A.D. foto 1

 

Wykładowca

Kierunek FILM REKLAMOWY

scenariusze; reżyseria reklamowa

 

Rocznik ’75

Absolwent dziennikarstwa na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył także Podyplomowe Studia Literacko-Artystyczne na wydziale Polonistyki UJ

Przez 9 lat (2001 – 2009) związany z telewizją TVN. Między innymi z programem „Rozmowy w Toku”, a także TVN Gra.

Pracował również przy SOPOT FESTIVAL 2005.

W latach 2005-2008 twórca programu „Szymon Majewski Show”. Jest autorem kilkuset żartów filmowych zaprezentowanych w audycji.

Współpracował również z telewizjami:

TVP2 teksty lektorskie do serialu dokumentalnego „Moje 600 gramów szczęścia”

Discovery Channel Jest autorem scenariuszy do serii pięciu filmów dokumentalnych dla tej telewizji

a także: Polsat, TTV i inne

W roku 2009 otrzymał Stypendium Scenariuszowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego „BIGBITOWCY”. Scenariusz filmu znalazł się również w finałowej dziesiątce konkursu „Trzy Korony. Małopolska Nagroda Scenariuszowa”

Autor sztuki teatralnej „KOPCIUCH. Czyli jak zdobyć pierwszy milion”.

Jest scenarzystą i reżyserem filmów dokumentalnych:

„Bolko Kantor. Prawy Prosty”pełnometrażowy film dokumentalny (80 min) o legendzie Śląska Cieszyńskiego Adolfie „BOLKO” Kantorze. Premiera filmu odbyła się 09.07.2015 w cieszyńskim Teatrze im. A. Mickiewicza

„Z marmuru, żelaza i nadziei” – Krótkometrażowy (24 minuty) film dokumentalny o Andrzeju Wajdzie. Film prezentowany był m.in. na festiwalu „Prowincjonalia” we Wrześni. Zyskał także entuzjastyczną recenzję samego Andrzeja Wajdy

„Witalne Krajobrazy Małopolski” – scenariusz i reżyseria. Film przyrodniczo-krajobrazowy. 30 minut. Zrealizowany: czerwiec/wrzesień 2011. Produkcja: TVN. III nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych EKOFILM 2012. W marcu 2013 film stanowił dodatek do piątkowego numeru „Gazety Krakowskiej”.

W roku 2017 premierę będzie miał film fabularny Andrzeja Dudy „Przejście przez czerń”

Jest także twórcą kilkunastu teledysków, kilkudziesięciu spotów reklamowych (scenariusz i reżyseria), emitowanych we wszystkich polskich stacjach telewizyjnych, a także m.in. w BBC World czy CNN International, oraz kilkuset materiałów promocyjnych (scenariusz lub reżyseria) dla różnego rodzaju firm, organizacji i instytucji.

Tworzy również:

  • Scenariusze gier dla dzieci i młodzieży. Między innymi „Mouse Gang” – gra na telefony i tablety na zamówienie firmy z Dubaju. Premiera gry miała miejsce w marcu 2014.
  • Duże widowiska, gale i premiery. Do najważniejszych należy z pewnością „Marek Edelman. Kolory życia” (scenariusz i reżyseria). Galowa impreza okolicznościowa w Muzeum Historii Polskich Żydów.

Ponadto jest:

Pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Filmów PO GODZINACH.

© 2016 Krakowska Szkoła Filmowa im. Wojciecha Jerzego Hasa